Deltagarna i Eurovisionsschlagerfestivalen 2020

Deltagarna är utsedda till nästa års melodifestivalen som startar i Linköping 1 februari.

Programledarna är sedan tidigare klara men på på torsdag 26/11 släpps även artisterna….

Semifinal 1 (12:e maj)

  1. Australien: Montaigne – “Don’t Break Me“
  2. Azerbajdzjan: Samira Efendi – “Cleopatra“
  3. Belgien: Hooverphoni – “Release Me“
  4. Cypern: Sandro – “Running“
  5. Irland: Lesley Roy – “Story Of My Life“
  6. Israel: Eden Alene – “Feker libi“
  7. Kroatien: Damir Kedžo – “Divlji vjetre“
  8. Litauen: The Roop – “On Fire“
  9. Malta: Destiny Chukunyere – “All Of My Love“
  10. Nordmakedonien: Vasil – You
  11. Norge: Ulrikke Brandstorp – Attention
  12. Rumänien: Roxen – Alcohol You
  13. Ryssland: Little Big – Uno
  14. Slovenien: Ana Soklič – Voda
  15. Sverige: The Mamas – Move
  16. Ukraina: Go-A –Solovey
  17. Vitryssland: VАL – Da vidna

 

Semifinal 2 (14:e maj)

  1. Albanien: Arilena Ara – “Fall From The Sky“
  2. Armenien: Athena Manouikan – “Chains On You“
  3. Bulgarien: Victoria – Tears Getting Sober
  4. Danmark: Ben & Tan – “Yes“
  5. Estland: Uku Suviste – “What Love Is“
  6. Finland: Aksel Kankaanranta – “Looking Back“
  7. Georgien: Tornike Kipiani – “Take Me As I Am“
  8. Grekland: Stefania – “Superg!rl“
  9. Island: Daði & Gagnamagnið – “Think About Things“
  10. Lettland: Samanta Tīna – ”Still Breathing”
  11. Moldavien: Natalia Gordienko – “Prison“
  12. Portugal: Elisa – “Medo de sentir“
  13. Polen: Alicja Szemplińska – “Empires“
  14. San Marino: Senhit – “Freaky!“
  15. Schweiz: Gjon’s Tears – “Répondez-moi“
  16. Serbien: Hurricane“Hasta la Vista“
  17. Tjeckien: Benny Cristo – “Kemama“
  18. Österrike: Vincent Bueno – “Alive“

 

Direkt till final

  1. Frankrike: Tom Leeb – “The Best In Me“
  2. Italien: Diodato – “Fai rumore“
  3. Nederländerna: Jeangu Macrooy – “Grow“
  4. Spanien: Blas Cantó – “Universo“
  5. Storbritannien: James Newman – “My Last Breath“
  6. Tyskland: Ben Dolic – “Violent Thing“