Går man inte vidare i Melodifestivalen i Sverige så kan man testa ett annat land

Vet du om att även om du är svensk. så går du delta i Melodifestivalen i andra länder, med de bidrag som kanske inte ko med i den svenska uttagningen :). Vid 6 tillfällen mellan 2004 och 2018 så har nedan bidrag blivit ratade av den svenska uttagningen, men gått vidare, vunnit i sitt land och dessutom f’ått bättre placering än Sverige i Eurovision!

2004 – Låten ”High” skriven av Thomas Thörnholm och Lars Andersson framfördes i Norge av Knut Anders Sorum

2008 – Wolves on the Sea skriven av Jonas Liberg, Johan Sahlen, Claes Andreasson, Torbjörn Wassenius framfördes i lettland av Pirates of the Sea

2010 – ”In a moment like this” – skriven av Thomas G:son, Henrik Sethsson, Erik Bernholm framfördes i Danmark av Chanée & N’evergreen

2012 – ”Waterline” – skriven av Nick Jarl, Sharon Vaughn framfördes i Irland av Jedward

2016 – ”Miracle” skriven av Amir Aly, Jakke Erixson, Henrik Wikström framfördes i Azerbajdzjan av Samra Rahimli

Vinnare Melodifestivalen

Melodifestivalen har pågått sedan år 1958. Minns du vilka som vann respektive år?

  • 2018 Benjamin Ingrosso – Dance you off
  • 2017 Robin Bengtsson – I can’t go on
  • 2016 Frans – If I were sorry
  • 2015 Måns Zelmerlöw – Heroes
  • 2014 Sanna Nielsen – Undo
  • 2013 Robin Stjernberg – You
  • 2012 Loreen – Euphoria
  • 2011 Eric Saade – Popular
  • 2010 Anna Bergendahl – This Is My Life
  • 2009 Malena Ernman – La Voix
  • 2008 Charlotte Perrelli – Hero
  • 2007 The Ark – The Worrying Kind
  • 2006 Carola – Evighet
  • 2005 Martin Stenmarck – Las Vegas
  • 2004 Lena Philipsson – Det gör ont
  • 2003 Fame – Give Me Your Love
  • 2002 Afro-Dite – Never Let It Go
  • 2001 Friends – Lyssna till ditt hjärta
  • 2000 Roger Pontare – När vindarna viskar mitt namn
  • 1999 Charlotte Nilsson – Tusen och en natt
  • 1998 Jill Johnson – Kärleken är
  • 1997 Blond – Bara hon älskar mig
  • 1996 One More Time – Den vilda
  • 1995 Jan Johansen – Se på mig
  • 1994 Marie Bergman & Roger Pontare – Stjärnorna
  • 1993 Arvingarna – Eloise
  • 1992 Christer Björkman – I morgon är en annan dag
  • 1991 Carola – Fångad av en stormvind
  • 1990 Edin Ådal – Som en vind
  • 1989 Tommy Nilsson – En dag
  • 1988 Tommy Körberg – Stad i ljus
  • 1987 Lotta Engberg – Fyra Bugg och en Coca-cola
  • 1986 Lasse Holm & Monica Törnell – E’ de’ det här du kallar kärlek?
  • 1985 Kicki Danielsson – Bra vibrationer
  • 1984 Herreys – Diggi-loo diggi-ley
  • 1983 Carola Häggkvist – Främling
  • 1982 Chips – Dag efter dag
  • 1981 Björn Skifs – Fångad i en dröm
  • 1980 Tomas Ledin – Just nu
  • 1979 Ted Gärdestad – Satellit
  • 1978 Björn Skifs – Det blir alltid värre framåt natten
  • 1977 Forbes – Beatles
  • 1976 Tävlingen inställd
  • 1975 Lasse Berghagen – Jennie Jennie
  • 1974 ABBA – Waterloo
  • 1975 Malta – Sommar’n som aldrig säger nej
  • 1972 Family Four – Härliga sommardag
  • 1971 Family Four – Vita vidder
  • 1970 Tävlingen inställd
  • 1969 Tommy Körberg – Judy min vän
  • 1968 Claes-Göran Hederström – Det börjar verka kärlek…
  • 1967 Östern Warnerbring – Som en dröm
  • 1966 Lill Lindfors & Svante Thuresson – Nygammal vals
  • 1965 Ingvar Wixell – Annorstädes vals
  • 1964 Tävlingen inställd på grund av artiststrejk
  • 1963 Monica Zetterlund – En gång i Stockholm
  • 1962 Inger Berggren – Sol och vår
  • 1961 Lill-Babs – April april
  • 1960 Siw Malmkvist – Alla andra får varann
  • 1959 Brita Borg – Augustin
  • 1958 Alice Babs – Lilla stjärna

Deltagarna i Eurovisionsschlagerfestivalen 2020

Deltagarna är utsedda till nästa års melodifestivalen som startar i Linköping 1 februari.

Programledarna är sedan tidigare klara men på på torsdag 26/11 släpps även artisterna….

Semifinal 1 (12:e maj)

  1. Australien: Montaigne – “Don’t Break Me“
  2. Azerbajdzjan: Samira Efendi – “Cleopatra“
  3. Belgien: Hooverphoni – “Release Me“
  4. Cypern: Sandro – “Running“
  5. Irland: Lesley Roy – “Story Of My Life“
  6. Israel: Eden Alene – “Feker libi“
  7. Kroatien: Damir Kedžo – “Divlji vjetre“
  8. Litauen: The Roop – “On Fire“
  9. Malta: Destiny Chukunyere – “All Of My Love“
  10. Nordmakedonien: Vasil – You
  11. Norge: Ulrikke Brandstorp – Attention
  12. Rumänien: Roxen – Alcohol You
  13. Ryssland: Little Big – Uno
  14. Slovenien: Ana Soklič – Voda
  15. Sverige: The Mamas – Move
  16. Ukraina: Go-A –Solovey
  17. Vitryssland: VАL – Da vidna

 

Semifinal 2 (14:e maj)

  1. Albanien: Arilena Ara – “Fall From The Sky“
  2. Armenien: Athena Manouikan – “Chains On You“
  3. Bulgarien: Victoria – Tears Getting Sober
  4. Danmark: Ben & Tan – “Yes“
  5. Estland: Uku Suviste – “What Love Is“
  6. Finland: Aksel Kankaanranta – “Looking Back“
  7. Georgien: Tornike Kipiani – “Take Me As I Am“
  8. Grekland: Stefania – “Superg!rl“
  9. Island: Daði & Gagnamagnið – “Think About Things“
  10. Lettland: Samanta Tīna – ”Still Breathing”
  11. Moldavien: Natalia Gordienko – “Prison“
  12. Portugal: Elisa – “Medo de sentir“
  13. Polen: Alicja Szemplińska – “Empires“
  14. San Marino: Senhit – “Freaky!“
  15. Schweiz: Gjon’s Tears – “Répondez-moi“
  16. Serbien: Hurricane“Hasta la Vista“
  17. Tjeckien: Benny Cristo – “Kemama“
  18. Österrike: Vincent Bueno – “Alive“

 

Direkt till final

  1. Frankrike: Tom Leeb – “The Best In Me“
  2. Italien: Diodato – “Fai rumore“
  3. Nederländerna: Jeangu Macrooy – “Grow“
  4. Spanien: Blas Cantó – “Universo“
  5. Storbritannien: James Newman – “My Last Breath“
  6. Tyskland: Ben Dolic – “Violent Thing“